انجام پایان نامه مهندسی شیمی

آموزش نحوه انجام پایان نامه مهندسی شیمی

انجام پایان نامه مهندسی شیمی:

مهندسی شیمی یک شاخه از علوم مهندسی است که کار آن طراحی و ساخت و بهره‌برداری‌های مرتبط با علم شیمی می‌باشد. منظور ما از صنایع شیمیایی آن دسته از صنایعی هستند که مواد خام با تغییرات شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیکی به مواد باارزش صنعتی تبدیل می‌کنند. زمینه اصلی کار یک مهندس شیمی بر سه مورد  اختلاط، مهندسی واکنش و جداسازی تقسیم‌بندی می‌شود. در کارخانه‌های زیادی مانند پالایشگاه‌ها، پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ و صنایع مواد غذایی، صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، صنایع سلولوزی و پلیمر و معدن و غیره به طور مستقیم از علم یک مهندس شیمی استفاده می‌شود. به همین زمینه از کار یک مهندس شیمی که با تغییرات و ایجاد فرایند روی مواد اولیه ارتباط دارد، به اصطلاح مهندسی فرایند گفته می‌شود. رشته مهندسی برخلاف تصور بیشتر مردم بیشتر از آنکه شاخه‌ای از رشته شیمی باشد، و درواقع یک رشته مهندسی است. به همین علت است که یک دانشجوی شیمی ابتدا باید در درس ریاضی خودش را قوی کند و در مرحله بعد در درس شیمی و فیزیک مهارت کسب کند. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با مراحل انجام پایان نامه مهندسی شیمی آشنا کنیم.

وکیل
دریافت مشاوره رایگان از اکادیا برای مشاوره با ما تماس بگیرید

گرایش‌های رشته مهندسی شیمی

پتروشیمی، پلیمر، صنایع شیمیایی معدن، صنایع غذایی، طراحی فرایندهای صنعت نفت و بهره‌برداری

نرم‌افزارهای کاربردی برای انجام پایان نامه مهندسی شیمی

انجام پایان نامه مهندسی شیمی با HYSYS

یکی از شاخصه‌های این برنامه این است که یک پکیج کامل در خصوص مواد شیمیایی خالص و خواص آن‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. به علاوه معادلات ترمودینامیکی مختلف و سری‌های اکیتیویته و اکثر اطلاعات ترمودینامیکی دیگر در آرشیو این برنامه موجود است. به کمک این اطلاعات می‌توانید تعداد زیادی از سیستم‌های ایده‌ال، شبه ایده‌آل و غیر ایده‌آل با فشار بالا را به سادگی و به طور دقیق شبیه‌سازی کنید. همچنین به کمک این برنامه شما قادر به شبیه‌سازی فرایندهای پتروشیمی، سیستم‌های جداساز دوفاز و سه فاز و برج‌های تقطیر و راکتورها هستید.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی با ASPEN PLUS

به منظور شبیه‌سازی تعدادی از فرایندها که در آن‌ها مواد جامد یا محلول‌های الکترولیتی وجود دارد، از این نرم‌افزار استفاده می‌شود. Aspen Plus نسبت به سایر اپلیکیشن‌های شبیه‌سازی قابلیت‌های ویژه‌ای دارد. برخی از این قابلیت‌ها عبارتند از بانک اطلاعاتی قوی در حوزه‌های فیزیک و شیمی جامدات، مایعات و گازها. از این برنامه حتی برای واحدهای تولیدی پلیمر هم می‌توان استفاده کرد.

درواقع همین قابلیت است که این برنامه را به شهرت امروز خود رسانده است. نرم‌افزار اسپن پلاس بسته‌های ترمودینامیکی کاملی است که خواص مواد و ویژگی‌های فرایند را با دقت بالا تخمین می‌زند. این برنامه در مقایسه با هایسیس بانک اطلاعاتی قوی‌تری برای طیف وسیع‌تری از مواد را داراست. با استفاده از این برنامه می‌توان بیشتر واحدهای فرایندی را شبیه‌سازی کرد.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی با Promax:

این اپلیکیشن از جمله برنامه‌های تجاری متناسب برای شبیه‌سازی واحد‌های شیرین‌سازی است. با این برنامه شما قادر به شبیه‌سازی واحدهای بازیابی گوگرد، جزئیات کامل از شیرین سازی گاز طبیعی با حلال‌های متعدد و آنالیز و شبیه‌سازی آن‌ها هستید.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی با MATLAB: کدنویسی با انواع کاربردهای مختلف

اپلیکیشن متلب یک زبان برنامه‌نویسی است که در وهله اول جهت حل محاسبات عددی و رسم از آن استفاده می‌شود. این برنامه کاربردهای زیادی برای مهندس‌های شیمی دارد. شما کارهای متعددی از کنترل فرایند تا شبیه سازی،مدل سازی و بهینه سازی را به کمک این برنامه می‌توانید انجام دهید. مثلا جهت تحلیل رفتار یک عدد راکتور شیمیایی با واکنش‌های موازی و سری متعدد بعد از مدل‌سازی و معادلات متعدد از این اپلیکیشن جهت حل عدد آن‌ها استفاده کرد و رفتار راکتور را در موقعیت‌های مختلف ارزیابی کنید.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی

 انجام پایان نامه مهندسی شیمی با Design Expert, Minitab, SPSS

طراحی فرایند آرایش‌ها از اصلی‌ترین مواردی هستند که در صنعت به خصوص پژوهش‌های آزمایشگاهی از آن صحبت می‌شود. به همین دلیل طراحی آماری جهت انجام تست‌های آزمایشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار هستند که در نهایت به بهینه‌سازی زمان، هزینه، نتایج معقول و کاهش تعداد تست‌ها و آزمایشات منجر می‌شود.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی با  Fluent and Gambit

اپلیکیشن فلوئنت قابلیت مدل‌سازی جریان‌های 2 بعدی و 3 بعدی را داراست. این برنامه بر اساس روش حجم محدود که یک متد قوی برای حل دینامیک سیالات محاسباتی است، طراحی شده‌است. این برنامه قابلیت‌های متعددی برای مدل‌سازی جریان سیالات، واکنش‌های شیمیایی و انتقال حرارت دارد. از این برنامه می‌توانید در فرایندهای فرایندی مانند اختلاط در مخازن مختلف ، جدا کردن در سیکلون‌ها و جریان‌های چندفازی در بسترهای سیالی و راکتورهای گازسازی استفاده کنید. با توجه به بستر مناسب نرم‌افزار برای تعریف مسئله و تعریف شرایط مرزی مختلف، می‌توانید به راحتی مسائل پیچیده را حل کنید.

انجام پایان نامه مهندسی شیمی با Comsol

در مهندسی شیمی از کامسون برای کدنویسی‌های پیچیده، تعداد زیادی از معادلات حرارتی، سیالاتی و جرم در مدل‌سازی‌های متعدد شبیه‌سازی و حل کرد.

شیوه انجام پایان نامه مهندسی شیمی

اصولا برای انجام پایان نامه مهندسی شیمی لازم است آن را به پنج فصل تقسیم کنید.

 • کلیات پایان نامه
 • مروری روی مطالعات پیشین
 • روش تحقیق
 • نتایج بحث
 • نتیجه‌گیری و پیشنهادات
 • کلیات پایان نامه

این فصل از پایان نامه نمونه ارتقا یافته

است. در این فصل باید موضوع مورد بررسی را به صورت مختصر و مفید شرح دهید و با یک اشاره کوتاه در خصوص اهمیت آن توضیح دهید.

مروری بر مطالعات پیشین برای انجام پایان نامه مهندسی شیمی

هدف از این فصل هم مرور منابع یا تحقیقاتی است که در گذشته انجام شده است. مرور و دسته‌بندی نتایج تحقیقات محققان ایرانی یا خارجی در این پایان نامه گنجانده می‌شود.

 • روش تحقیق
 • این فصل عناوین زیر را در بر می‌گیرد.
 • مقدمه
 • علت انتخاب روش
 • تشريح كامل روش تحقيق

در ادامه برخی از روش‌های تحقیق را معرفی می‌کنیم.

وکیل
دریافت مشاوره رایگان از اکادیا برای مشاوره با ما تماس بگیرید

روش تحقیق آزمایشگاهی

در این روش باید فرایند کامل کارهای آزمایشگاهی شامل مواد خام و مراحل آماده‌سازی آن‌ها، توضیح روش آزمایش‌ها شامل آماده‌سازی آزمایشات و دستگاه‌های استفاده شده و نحوه کالیبراسیون، شرح دستگاه‌های ساخته شده و پیشنهاد یک روش صحت سنجی است.

روش تحقیق آماری برای انجام پروژه مهندسی شیمی

شرح کامل ابزار جمع‌آوری اطلاعات شامل اطلاعات کمی و کیفی، اندازه نمونه‌ها، شیوه اندازه‌گیری، توضیح مبانی نظری و روش‌های آماری و ارائه یک روش صحت‌سنجی مراحل روش تحقیق آماری است.

روش تحقیق نرم‌افزار نویسی

در این روش باید کدنویسی انجام شده را شرح داده و یک روش برای صحت سنجی آن پیشنهاد دهید.

روش تحقیق مطالعه وردی

در این روش همم باید مکان و عنوان کدنویسی را شرح دهید و دلیل انتخاب این موضوع و مولفه‌های مورد مطالعه را توضیح دهید. همچنین در آخر یک روش صحت سنجی پیشنهاد کنید.

شیوه تحقیقی و مدل‌سازی برای انجام پایان نامه مهندسی شیمی

در این روش هم باید مبانی و تحلیل مدل را ارائه دهید و یک روش برای صحت سنجی پیشنهاد دهید.

روش تحقیق میدانی

شیوه دسترسی به اطلاعات میدانی و شیوه جمع‌آوری این اطلاعات باید شرح داده شود.

نتایج و بحث

در این فصل باید اطلاعات، نتیجه‌های نهایی و آنالیزها را مطرح کنید. در صورتی که نتایجی که به دست آورده‌اید با نتایج پژوهش‌های محققان دیگر متفاوت است، با دلایل این تفاوت را به همراه دلیل و تفسیر بیان کنید. تفسیر به صورت حدس و گمان قابل قبول نیست و تمام گفته‌های شما باید با دلیل و مدرک بیان شود و یا با ذکر منبع از محققان دیگر باشد. در این فصل بهتر است از نمودار و شکل و جدول برای تفهیم بهتر اطلاعات استفاده کنید.

نتیجه‌گیری و ارائه پیشنهادات

آخرین فصل هر پایان‌نامه فصل نتیجه‌گیری است. ابتدای این فصل باید یک مقدمه کلی بیان کنید که مراحل کار را شرح می‌دهد. در ادامه هم نتایج را به صورت خلاصه‌وار شرح دهید. در پایان پیشنهاداتی که برای محققان جوان دیگر کارساز است، با ذکر روش و تفسیر مناسب شرح دهید

لوگو واتس اپ
لوگو تلگرام