آموزش انجام پایان نامه حقوق 2

آموزش انجام پایان نامه حقوق خصوصی

حقوق خصوصی یکی از قدیمی‌ترین و تکامل یافته‌ترین گرایش‌های حقوق است این رشته از قدیم در جوامع انسانی و طبق عرف و عادت رسوخ کرده است و تا امروز هم به عنوان یکی از اصلی‌ترین گرایش‌های حقوق تدریس شده است. حقوق خصوصی همانطور که از نام آن هم مشخص است، در خصوص روابط بین اشخاص خصوصی با هم است. اشخاص خصوصی جامعه می‌توانند با هم روابط مختلفی داشته باشند و در زمینه‌های متعددی بین آن‌ها اختلاف ایجاد شود. به این ترتیب این گرایش زیرشاخه‌های مختلفی دارد که برای نظم دادن به ابعاد متعد زندگی خصوصی اشخاص به وجود آمده است.

در این زمینه مثال‌های مختلفی هم وجود دارد. برای مثال اشخاص ممکن است در روابط اجتماعی‌شان در مورد خسارات احتمالی که ممکن است به خودشان بزنند، با هم به اختلاف بخورند. در این زمان حقوق مدنی در بحث‌هایی که مختص الزامات خارج از قرارداد است به فرد کمک می‌کند. یا ممکن است در بعد از انعقاد قرارداد مشکلاتی پیش بیاید یا اینکه در تفسیر قرارداد به مشکل بخورند. که در این مواقع هم حقوق مدنی وارد بحث شده و قراردادها را تنظیم می‌کند. درمورد دیگر ممکن است که اشخاص جامعه بعد از ازدواج با هم به مشکل بخورند و در خصوص روابط مالی یا زناشویی‌شان نیاز به تفسیرهای قانونی دقیق‌تری داشته باشند. که در اینجا هم شاخه‌هایی از حقوق خصوصی یعنی حقوق خانواده وارد عمل شده و به تفسیر حقوق افراد می‌پردازد. البته حقوق خصوصی گاهی هم از مرزهای قدیمی و سنتی فراتر رفته و به سایر گرایش‌های تازه تاسیس حقوق مانند حقوق مالکیت فکری یا حقوق ثبت اقدام به ایجاد زیرشاخه‌های میان رشته‌ای می‌کند.

از برخی جهات اگر به شیوه انجام پایان نامه حقوق خصوصی بپردازیم، می‌بینیم که در سال‌های اخیر گاهی از سیطره حقوق خصوصی کمتر شده است و به دفتر حقوق عمومی اضافه شده است. در قرون گذشته با بیشتر شدن فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در سطح جهان، کشورهای مختلف دیگری در روابط بین تاجران یا اشخاص از قواعد حقوق خصوصی استفاده می‌کنند. در این سال‌ها اصل بر این بوده است که اشخاص خصوصی در روابط اقتصادی خود آزادی کامل دارند و درواقع اقتصاد آزاد در همه تجارت‌ها اساس کار بوده است. اما بعد از انقلاب صنعتی و نیاز به حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر مردم دولت‌ها هم کم کم وارد عرصه شده و تا حدی حقوق خصوصی را محدود کرده و باعث اختلاط حقوق عمومی با حقوق خصوصی شدند.

با نگاه به آنچه در بالا گفته شد، امروزه یکی از رشته‌های محبوب در دانشگاه‌های ایران و در دانشکده‌های حقوق در مقطع دکتری و ارشد، رشته حقوق خصوصی می‌باشد. این رشته به عنوان مادر گرایش‌های حقوق معمولا در همه دانشگاه‌های کشور دانشجو دارد و همین مورد هم در توسعه و بالندگی این گرایش از حقوق ارزشمند بوده است. به همین خاطر است که حقوق خصوصی اهمیت زیادی دارد.

با توجه به مطالعات انجام شده در مقاطع ارشد و دکتری در ایران همه دانشجویان این رشته باید طرح پژوهشی خود را در پایان سال ارائه بدهند. اما انجام پایان نامه حقوق خصوصی به یادگیری و آموزش نیاز دارد.

آموزش انجام پایان نامه حقوق خصوصی

روش تحقیق و انجام پایان نامه حقوق خصوصی

روش انجام پایان نامه خصوصی معمولا به متدهای توصیفی و به کمک یافته‌های کتابخانه‌ای به دست می‌آید.

پایگاه‌های معتبر برای انجام پایان نامه حقوق خصوصی

مهم‌ترین پایگاه مقالات حقوق خصوصی از نظر میزان تاثیرگذاری، سطح مقالات و تعداد ارجاعات در ادامه ذکر شده‌اند.

نورمگز: پایگاه نورمگز دارای منبع کاملی از انواع مقالات در رشته حقوق بوده و مورد استفاده دانشجویان و پژوهشگران قرار می‌گیرد.

مگیران: یکی دیگر از منابع فارسی انجام پایان نامه حقوق خصوصی مگیران است که منبع بزرگی از مقالات مختلف را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

سیویلیکا: یکی از مهم‌ترین تارنماهای ایرانی که در انجام پایان نامه حقوق به شما کمک می‌کند، سیویلیکا است. این پایگاه هم مقالات کامل و خوبی برای تمام گرایش‌های رشته حقوق دارد.

Hein Online: یکی از بهترین منابع بین‌المللی گرایش حقوق، پایگاه اینترنتی Hein Online است. این پایگاه هم مقالات متعدد و پژوهش‌های زیادی در این زمینه دارد. این مقالات می‌توانند برای انجام پایان نامه حقوق بسیار مفید باشند.

شیوه انجام پایان نامه حقوق خصوصی

انجام پایان نامه حقوق خصوصی شامل 5 فصل کلی است که در فصل اول تمام مطالعات و تحقیقات در گرایش حقوق خصوصی در زمینه کلیات پژوهش‌ها جمع‌آوری و نوشته می‌شود. در این فصل به بیان مباحثی مانند بیان مسئله، ادبیات پژوهش، سوالات، فرضیات، اهداف و روش تحقیق می‌پردازد. فصل دوم این پژوهش شامل مفاهیم تحقیق می‌شود. در این فصل در ابتدای ورود به پژوهش به مفاهیم اولیه آن پژوهش پرداخته می‌شود. فصل سوم و چهارم پژوهش‌های حقوق خصوصی به مطالب اصلی و درون مایه پایان نامه می‌پردازد. در این دو فصل فی‌الواقع محقق برای جواب دهی به سوالات و فرضیات اساسی این پژوهش این دو فصل را اجرا می‌کند. در نهایت هم در فصل پنجم به ننیجه‌گیری، جمع‌بندی و ارائه پیشنهادات می‌رسد.

 

لوگو واتس اپ
لوگو تلگرام