m2_iip_rfa-min

چطور از تکراری نبودن موضوع پایان نامه مطمئن شویم؟

اولین کاری که در روند انجام پایان نامه اهمیت دارد، انتخاب موضوع پایان نامه است. با توجه به اینکه موضوع پایان نامه باید جدید و خلاقانه باشد و تکراری نبودن موضوع پایان نامه از اهمیت زیادی برخوردار است، همچنین برای اینکه انرژی و وقت‌تان بر سر یک موضوع تکراری هدر نرود، باید قبل از هر اقدامی مطمئن شوید که در حوزه مورد نظر شما هیچ پروژه مشابه دیگری وجود ندارد.

برای آنکه پروپوزال شما تصویب شود حتما در هنگام ارائه آن به شورا بایستی نامه تکراری نبودن موضوع پایان نامه را ارائه دهید در غیر اینصورت پروپوزال شما تصویب نمی شود .

اما چطور از بین هزاران پایان نامه‌ای که در طی سال‌ها نوشته و ارائه شده‌اند، یک موضوع جدید پیدا کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این روال روش‌ها و راهکارهای کاربردی ارائه شده‌اند. از جمله مراجعه به  اصلی‌ترین منبع پایان نامه‌های فارسی یعنی ایرانداک، مراجعه به شبکه سیمرغ (نوسا)، جستجو در سیستم یکپارچه کتابخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی (سیکا)، جستجو در طرح‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی و دیگر پایگاه‌های موجود اقدام به جستجو کرده و از تکراری نبودن موضوع پایان نامه‌ تان مطمئن شوید. در این مقاله از آکادیا قصد داریم شیوه جستجو برای تکراری نبودن موضوع پایان نامه در سایت ایران داک را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

سایت سایت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، که در میان پژوهشگران به سایت ایرانداک مشهور است، برای این راه‌اندازی شده است که بتواند راهنمای محققان و دانشجویان عزیر در روند انتخاب موضوع پایان نامه‌شان و تکراری نبودن موضوع پایان نامه باشد. دانشجو باید قبل از تصویب پروپوزال با استعلام از این سایت اطمینان حاصل کند که قبلا در دانشگاه دیگری موضوع مورد نظر او کار نشده است. همه دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری باید با مراجعه به این سایت از جدید بودن و تکراری نبودن موضوع پایان نامه خود مطمئن شوند.

برای کار با سایت ایران داک به صورت زیر عمل کنید.

  1. ابتدا به سایت ایران داک مراجعه کنید

تکراری نبودن موضوع پایان نامه

  1. گزینه پایگاه‌های اطلاعاتی را انتخاب کرده و سپس روی گزینه در رکورد اطلاعات علمی کشور کلیک کنید. در این بخش می‌توانید در میان بیش از 780000 رکورد کتابشناختی جستجو را آغاز کنید.

توجه: در قسمت سمت راست بالای سایت یک کادر سرچ وجود دارد که به اشتباه بعضی از دانشجویان از آن برای سرچ تکراری نبودن موضوع پایان نامه استفاده می‌کنند. درحالی که هیچ پایان نامه‌ای در این کادر بالا نمی‌آید. بلکه آن کادر مطالب موجود در سایت را نمایش می‌دهد. توجه: اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده‌اید، تنها باید نام کاربری و پسوردتان را وارد کرده و لوگین شوید. و اگر قبلا ثبت نام نکرده‌اید، ابتدا باید از این آدرس ثبت نام را انجام دهید.

تکراری نبودن موضوع پایان نامه

این سایت برای استعلام هر موضوع و اطمینان از تکراری نبودن موضوع پایان نامه مبلغ 15000 تومان از شما دریافت می‌کند.

مشخصات‌تان شامل مقطع تحصیلی، گروه، رشته، گرایش و دانشگاه محل تحصیل را در فرم تکمیل کنید.

در قسمت دوم فرم عنوان پایان نامه و کلیدواژه مورد نظرتان را ثبب کنید و پرداخت را انجام دهید. سپس منتظر پاسخ استعلام‌تان بمانید.

نکات ضروری در هنگام ثبت نام برای تکراری نبودن موضوع پایان نامه

  1. نام و نام خانوادگی شما باید دقیق و کامل ارائه شود.
  2. عنوان پایان نامه با عنوانی که در شورای پژوهشی دانشکده ارائه کرده‌اید، باید همخوانی داشته باشد.
  3. توجه داشته باشید که موتور جستجوگر ایران‌داک بر اساس کلمات کلیدی تنظیم شده است. پس در انتخاب کلمات کلیدی دقت کنید.
  4. بعد از ارسال استعلام ایران‌داک در ایمیل شما ممکن است در انتها چند موضوع مشابه هم وجود داشته باشد. این به معنی تکراری بودن موضوع مد نظر شما نیست و ایران داک تنها برای اطلاع خودتان موضوع‌های مشابه را اعلام می کند.
  5. وابسته به میزان ترافیک و شلوغی سایت پاسخ استعلام شما 1 تا 10 روز بعد ارسال می‌شود.
  6. اگر زمان‌تان محدود است می‌توانید با شماره‌های 66494980-66951430 داخلی(123) تماس گرفته و بعد از ارائه کد رهگیری پاسخ استعلام‌تان را سریع‌تر دریافت کنید.
  7. حتما قبل از شروع پایان نامه استعلام از ایران داک را انجام دهید تا از تکراری نبودن موضوع پایان نامه مطمئن شوید.
  8. با ورود به سایت در نوار بالا پنج گزینه جستجو وجود دارد. این پنج گزینه شامل جستجو ساده، جستجو پیشرفته، جستجوی حرفه‌ای، میز کا، پرسش‌های رایج و تماس با ما است. در وسط صفحه هم یک بخش به نام عبارت جستجو وجود دارد که با کلیک روی هر کدام از این موارد می‌توانید موضوع مورد نظرتان را جستجو کنید.

با سرچ در این سامانه می‌توانید از تکراری نبودن موضوع پایان نامه اطمینان حاصل کرده و یک موضوع جدید و قابل قبول انتخاب کنید. این موضوع در انجام پایان نامه اهمیت زیادی دارد.

همچنین ممکن است دانشگاه از شما برای همانندی پروپوزالتان در خواست گزارش کند . برای این موضوع باید به سایت ایرانداک مراجعه کنید و برای دریافت نامه مستندات لازم را ارائه دهید.

لوگو واتس اپ
لوگو تلگرام